Víz alatti alagútrendszer vezethet el Kleopátra elveszett sírjához
Kathleen Martinez, a Santo Domingói Egyetem régésze közel 20 éve keresi Kleopátra elveszett sírját. Most úgy véli, döntő áttörést ért el.
Martinez és csapata egy 13 305 méteres alagútrendszert tárt fel, amely 13 méterrel a föld alatt található, jelentette be nemrégiben az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium. Az alagutakat a szakértők “mérnöki csodának” nevezték.
“Az ásatás egy hatalmas vallási központot tárt fel három szentéllyel, egy szent tóval, több mint 1500 tárggyal, mellszobrokkal, szobrokkal, aranytárgyakkal, Nagy Sándort, Kleopátra királynőt és a Ptolemaioszt ábrázoló hatalmas érmegyűjteménnyel” – mondta Martinez a CNN-nek.
“A legérdekesebb felfedezés a Földközi-tengerbe vezető alagutak és elsüllyedt szerkezetek komplexuma” – tette hozzá. Ezeknek a víz alatti struktúráknak a feltárása lesz a következő szakasza az egyiptomi királynő elveszett sírjának felkutatásában – ez az út 2005-ben kezdődött.
“Kitartásom nem egyezik meg a megszállottsággal. Kleopátrát, mint történelmi személyiséget csodálom. A rómaiak propagandájának áldozata lett, amelynek célja a róla alkotott kép eltorzítása volt” – mondta Martinez. “Művelt nő volt, valószínűleg az első, aki hivatalosan tanult az alexandriai múzeumban, a kultúra korabeli központjában” – mondta Martinez, aki elmondta, hogy Kleopátrát diákként, nyelvészként, anyaként és filozófusként csodálja.
Amikor férje, a római hadvezér, Marcus Antonius Kr. e. 30-ban a karjaiban halt meg, Kleopátra a közhiedelem szerint nem sokkal később önkezével vetett véget életének, amikor hagyta, hogy egy mérgeskígyó megharapja. A pillanatot a művészet és az irodalom megörökítette – de több mint két évezreddel később keveset tudunk arról, hogy hol nyugszanak a maradványai.
Igaz a legenda?
Egy sor nyom vezetett arra, hogy Kleopátra sírja az Ozirisz-templomban lehet, Taposiris Magna romvárosban, Egyiptom északi partvidékén, ahol a Nílus a Földközi-tengerrel találkozik. Ezek közül a legfontosabb maga a név volt. Martinez szerint Kleopátrát a maga idejében “Ízisz istennő emberi megtestesülésének” tekintették, ahogyan Antoniust is Ozirisz isten, Ízisz férje megtestesülésének. Úgy véli, hogy Kleopátra talán éppen e mítosz tükrében döntött úgy, hogy a templomban temeti el a férjét. Martinez szerint az általa vizsgált 20 Alexandria környéki templom közül “egyetlen más hely, építmény vagy templom sem egyesít annyi körülményt, mint a Taposiris Magna temploma”.
2004-ben Martinez elvitte elméletét Zahi Hawass egyiptomi régészhez, aki akkoriban Egyiptom régiségügyi minisztere volt. Projektjét egy évvel később jóváhagyták. És több évnyi kutatás után végre úgy érzi, hogy közel jár.
Az eddigi ásatások során kiderült, hogy “a templomot Ízisznek szentelték” – ami szerinte egy újabb jel arra, hogy az elveszett sír a közelben van -, valamint a tenger alatti alagutakra is fény derült.
Martinez elmondta, hogy most “egy új utazás kezdetén” van – víz alatti ásatások kezdődnek.
A Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium által kiadott közlemény szerint az egyiptomi partvidéket az évszázadok során földrengések sújtották. Ezeknek következtében a Taposiris Magna egyes részei beomlottak és a hullámok alá süllyedtek. Martinez és csapata most ezt a területet kutatja át. Bár még “túl korai jósolni, hová vezetnek ezek az alagutak”, ő mindenesetre bizakodik.
Ha az alagutak Kleopátrához vezetnek, “az az évszázad legfontosabb felfedezése lesz” – mondta.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/18/rakoczi-ferenc-a-szeretoje-segitsegevel-lett-volna-lengyel-kiraly/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották